اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم اجمعین براي ورود به وبلاگ اصلیم مسجد عشاق اينجا كليك كنيد آخوند

آخوند
مطالبی درباره حوزه و علمای حوزه و دروس حوزه و علوم حوزوی


منابع مقاله:
، ؛
نام کتاب: معالم الدین و ملاذ المجتهدین
 
مؤلف: شیخ حسن فرزند شهید ثانی

 توضیحات: این کتاب سالیان متمادی در تمامی حوزه های علمیه ایران و عراق به عنوان اولین متن درسی و در علم اصول بوده است، اما امروزه کتابهایی مثل اصول الاستنباط نوشته سید علی نقی حیدری و اصول شهید مطهری به جای معالم در پایه چهارم خوانده می شوند.

 

نام کتاب: اصول الفقه

 مؤلف: محمدرضا المظفر

 توضیحات: دومین کتاب درسی در علم اصول است که از سالهای قبل تاکنون تدریس شده است. امروزه جلد اول اصول فقه در پایه پنجم و جلد دوم آن در پایه ششم تدریس می شود.

نام کتاب: قوانین الحکمة فی الاصول


مؤلف: میرزا ابوالقاسم گیلانی (محقق قمی)
توضیحات: این کتاب قبل از اصول الفقه مرحوم مظفر از کتب درسی حوزه ها بوده اینک نیز گاهی مورد تعلیم و تعلم قرار می گیرد.

نام کتاب: فرائد الاصول (رسائل)
 
مؤلف: شیخ مرتضی انصاری

 

توضیحات: این کتاب سالیان متمادی است که در حوزه در مرحله سطح دوم تدریس شده و اکنون نیز در پایه های هفتم و هشتم حوزه به عنوان متن اصلی درس اصول شمرده می شود.

 

نام کتاب: کفایة الاصول

 
مؤلف: آخوند محمد کاظم خراسانی

 
توضیحات: کفایة الاصول آخرین متن درسی علم اصول قبل از مرحله خارج است. این کتاب نیز از زمان تالیف تاکنون مورد تعلیم و تعلم قرار گرفته و هم اکنون جلد اول آن در پایه نهم و جلد دوم آن در پایه دهم حوزه تدریس می شود.

 نام کتاب: دروس فی علم الاصول

مؤلف: سید محمد باقر صدر
 
توضیحات: یکی از کتابهای مفید در زمینه علم اصول است که به تازگی در مجموعه متون درسی حوزه قرار گرفته. این کتاب گرچه رسما در برنامه درسی مرکز مدیریت نیامده اما بسیاری از طلاب عرب زبان و حتی طلاب غیر عرب زبان آن را به عنوان متن درسی به جای اصول الفقه مرحوم مظفر برمی گزینند.

http://www.hawzah.net
[ پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ ] [ 0:42 ] [ کربلایی محمد صادق محسن زاده هدش ] [ ]
درباره وبلاگ

در اين وبلاگ در مورد حوزه و علما و درس های حوزه وتفسیر موضوعی قرآن و ... در وبلاگ منتهای عشق پاسخ به سولات فلسفي كلامي تاريخ اديان فرق و مذاهب احكام شرعي و دسنوشته های خودم و تحقیقاتم و در وبلاگ مسجد عشاق سعی بر دسته بندی مطالب کل وبلاگ ها شده و ...ادعاندارم همه چیز را می دونم واین ادعا را از غیر معصوم دروغ می دونم ولی به سوال کننده احترام می گذارم و حتما در مورد پرسشش در سریعترین زمان ممکن جستجو خواهم کرد .روش پاسخ دهی من به مخاطب هم اینه که اگر در اینترنت برای سوال کننده مطلبی ندیدم از نرم افزارها و کتب استفاده می کنم.مطالبی که از اینترنت گرفتم را در وبلاگ دیگرم منتهای عشق می گذارم .عاشق ساختن یک مسجد کامل و فعالم .به دین مذهب تشیع دوازده امامی و این که سوالی در این مذهب بی جواب نیست معتقدم . به وبلاگهای دیگرم که در پایین آدرس داده شده نیز سری بزنید از نگاهتون متشکرم . براي تماس اين شماره منه 09135202907 چون صبح و عصر کلاس دارم روزهای تعطیل کامل و دیگر روزها از ساعت 8 شب به بعد قادر به پاسخ دادن به تماسها هستم پیامک آزاد متشکرم . همچنین می توانید برای گفتگو به تالار پیروان موعود که در پایین وبلاگ لینک شده بیایید نام من آن جا مسجد عشاق است .

پيوندهای روزانه
برچسب‌ها وب